Korábban foglalkoztunk már a Star Trek magyarországi "kultúrtörténetével" (két részben is, első rész itt, a második itt), most egy kicsit visszatérnénk rá, mert érdekes dolgokat találtam az MTVA online sajtóarchívumában.
Ott ugyanis most már megtalálhatók a klasszikus RTV-újságok számai digitalizálva, így most már eredeti forrásból szemlélhetjük meg kedvenc tévésorozatunk magyar képernyőkön történő debütálásának dokumentumait (korábban csak a Szabad Föld egy lapja volt meg, az is hosszas kutatómunka eredményeképp). Az adott héten egyébként egy Hitchcock-film volt a legnagyobb szám, innen a fenti címlapkép.
A nevezetes dátum, ugye, 1992. április 20., húsvéthétfő, a "hely" a magyar televízió kettes csatornája, ahol a Star Trek: The Motion Picture kerül adásba a Kecskeméti bábfesztiválról szóló tudósítás és egy Louis Armstrong-koncert között, a videómagnósok kedvéért megjelölve, hogy 134perc hosszúságban: (rákattintva nagyobb lesz)
134 perc? - Esküszöm, hosszabbnak tűnt...
Megmosolyogtató módon az újság szerint a film Gene Roddenberry Star Trek című "regényéből" készült - viszont pont ebben az évben jelent meg a Talentum és a Gondolat Könyvkiadó jóvoltából a film regényváltozata, talán ennek köszönhető a tévedés. (A könyvön egyébként tényleg Gene Roddenberry neve szerepel, arról megoszlanak a vélemények, hogy valóban ő írta-e, de ebbe a mély kútba most inkább ne ugorjunk bele.)
A műsorban rögtön a folytatás időpontját is megkapja a néző, aki ekkor még nem sejti, hogy milyen időanomáliába esik bele mindjárt. Lapozzunk csak egy párat!
1992. április 22-én este hét után pár perccel sugárzásra kerül az Űrszekerek... A hazautazás, azaz a negyedik mozifilm (kihagyva a másodikat, a Khan haragját, és a harmadikat, a Spock keresését, de ezt az oldal törzsolvasóinak aligha kell magyaráznom, az újak pedig kattintsanak ide). Az akkori tévénézők, akik valószínűleg először találkoztak a sorozattal, minden bizonnyal jócskán csodálkozhattak, mi történt hétfő óta: hová lett a hajó, miért beszélnek a szereplők arról, hogy meghalt és feltámadt egyikük, miért változtak meg a ruhák, satöbbi, satöbbi... A film ugyan egy rövid összefoglalóval indul, amiben elhadarják az elmúlt két film történéseit, de ez aligha javíthatott a helyzeten. (Én ekkoriban középiskolás voltam, emlékszem osztálytársaim anyázására, hogy ezmegmivolt - maga a film egyébként tetszett mindenkinek.)
Azt már csak mi tudjuk, hogy a mellékelt kép viszont nem az első, nem is a negyedik, hanem egyenesen a hatodik filmből származik. A filmből készült regényt meg végképp nem Roddenberry írta, ahogy a "regényt" se, amiből a film készült.
Hogy rájöttek-e a tévedésre, vagy nem, azt nem tudom, hosszú ideig csend volt (közben a mozikon átzúgott a hatos film, de a tévében semmi), hogy aztán pár évvel később (talán?) megpróbálják kiköszörülni a csorbát. (Spoiler alert: nem egészen sikerült.)
1995. július 15., vasárnap, az esti Villon-vers után, egyszer csak:
Talán nem véletlen, hogy ezen a héten került a magyar mozikba a Star Trek: Generations is
Űrszekerek: Spock nyomában! A tartalomismertető a film B-szálát részletezi, az sajnos nem derül ki, hogy miért is kell Spockot megkeresni, de remélhetőleg a nézők ekkoriban már eljutottak a videótékákba, ahonnan sorban kikölcsönözhetőek voltak a filmek videókazettán.
Azért ha már itt vagyunk, lapozzuk fel a vonatkozó cikket is!
Fórizs Tibor cikke egész korrektül mutatja be a Star Trek (illetve, elnézést, az Űrszekerek) világát, és még William Shatnerről is olvashatunk pár sort, miszerint "ruhaiparban érdekelt gazdag család sarja", aki ugyan elvégezte a közgázt, de inkább színésznek állt. Karrierjének csúcspontja a TJ Hooker volt, nagyon szereti a gyerekeket (khm... ez ma már egy kicsit másképp hangzik - vajon mit akart mondani ezzel?), azóta viszont csak jótékonysági műsorokban lép fel... Szegény Tibor nem tudhatta, hogy Shatner karrierjének csak egy kisebb nyugvópontján volt épp, és könyvek, sorozatok és filmek tucatjai állnak még előtte (Golden Globe! Csillag a Hollywood Walk of Fame-en!), és a mai napig aktív (hol sorozatokban játszik, hol énekel, hol valódi űrhajósoktól kér jelentést). Mentségére legyen szólva: más se gondolta volna!
Szóval így rohant végig a Star Trek a magyar tévéképernyőkön: először az első film, aztán a negyedik, aztán pár évvel később a harmadik. Néző legyen a talpán, aki mindezt követni tudta...