Ebben a részben végre megismerhetjük a Discovery-t, de sok köszönet nincs benne. Heti geekposzt, utalásokkal és megfigyelésekkel a Star Trek univerzumából. Nyilvánvalóan SPOILERES, ennek tudatában lapozz.
Csillagidő: nincs megadva, de kb. 6 hónappal az előző részben történtek óta (2256. november)
Történet:
Burnhamet váratlanul felrakják egy börtöntranszportra, de a komp veszélyhelyzetbe kerül, amiből a USS Discovery menti meg. A javításig több napot a Discoveryn kell tölteniük, ezért a kapitány, a különös Gabriel Lorca kirendeli Burnhamet, hogy egy tudományos feladatban segédkezzen. Michael ott kihallgatja, ahogy a tudományos tiszt, az asztromikológus (gombaszakértő) Paul Stamets hadnagy egy közelgő kísérletről beszél egy kollégájával egy másik csillaghajón. Nem sokkal később Lorca hírt kap, hogy a Discovery testvérhajóján, a USS Glenn fedélzetén súlyos baleset történt, aminek az egész legénység áldozatául esett.
Stamets felderítőcsapatot vezet a hajóra, hogy kiderítse mi történt, a legénységet brutálisan megcsonkítva találják, de találnak egy csomó halott klingont is, akiket egy ismeretlen lény ölt meg. A csapat hajszál híján menekül csak meg. Az incidens után Lorca felkéri Burnhamet, hogy a büntetése ellenére csatlakozzon a legénységéhez, és elmondja, hogy ő intézte úgy, hogy odakeveredjen. Egy olyan hajtómű kifejlesztésében lenne szükség a segítségre, amivel véget vethetnek a háborúnak, amit Burnham indított el, T’Kuvma megölésével. Azt már csak mi tudjuk meg, hogy Lorca titokban a fedélzetre hozta a gyilkos lényt a Glennről.
Idegenek:
- GS54: egy űrbéli organizmus, ami elektromosságból táplálkozik.
- „cicus”: a USS Glenn fedélzetén talált szörny, jelenleg Lorca titkos raktárában található a Discovery-n.
Csillaghajók: USS Discovery (NCC-1031, Crossfield osztály), USS Glenn (NCC-1030, Crossfield osztály)(megsemmisült).
Utalások:
- A Tellun-rendszer, ahová a rabokat viszik, volt a vitatott bolygó a TOS „Elaan of Troyius” c. részében.
- Megint megemlítik az andóriaiakat.
- A „Suush Mahna” a vulkáni harcművészet, amit T’Pol említett az ENT „Marauders” c. epizódjában.
- Egy tribbli nyüszög Lorca kapitány asztalán (TOS: „The Trouble with Tribbles”, DS9: „Trial and Tribble-ations”). Mivel még nem rohanták le a hajót, ezt tekintsük cameó-szerepnek. :-)
- Lorca irodájának falán egy térkép lóg a Föderáció és a klingonok határvidékéről. Ezzel az eddig csak fél-kánon referencianyagok (könyvek, albumok, mint pl. a Star Trek Star Charts) hivatalosan is kánonná váltak. Vagy legalábbis az az oldal...
- A térképen felismerhető az Archanis-szektor, jelenleg klingon fennhatóság alatt. A DS9-ban viszont elhangzott, hogy a szektort átengedték a Föderációnak, úgy száz évvel korábban (DS9: „Broken Link”). Azt az írót, aki ezt oda berakta, minimum fizetésemelésre javaslom.
- A Mempa-szektor egy stratégiai fontosságú szektor volt a klingon polgárháborúban (TNG: „Redemption”).
- Burnham elmondja Tillynek, hogy gyerekkorában nevelőanyja, Amanda az Alice Csodaországban-ból olvasott fel neki, és Amanda fiának. Amanda Sarek ember felesége, és a fiú természetesen Spock. Amanda Lewis Carroll-szeretetéről a TAS „Once Upon a Planet” c. részében hallhattunk.
- Burnham a szörny elől egy Jefferies-csőbe menekül. A Jefferies-csövet a TOS díszlettervezőjéről nevezték el, és gyakorlatilag minden sorozatban láthatók, szerelőjáratok a hajók és űrállomások belsejében.
- Strall, Stamets kollégája megemlíti a „Zee-Magnees”-díjat, ami a Föderációban olyan, mint egy tudományos Nobel-díj. (TOS: „The Ultimate Computer”, TNG: „The Schizoid Man”)
- Lorca „laborjában” látni egy gorn csontvázat, kardassziai patkányokat, és klingon fegyvereket is.
- Hajónevek: Glenn: John Glenn, amerikai űrhajós.
Megfigyelések:
- A börtöntranszport utasai, Sonequa Martin-Green kivételével, valamennyien szerepeltek a The Expanse c. sorozatban.
- Fekete egyenruhák, rangjelzés nélküli komm-jelvénnyel? A Discovery a Section 31 hajója??
- Amikor Burnham átveszi a kék egyenruháját, a háta mögött egy képernyő mutatja az egyenruha specifikációit, azt sugallva, hogy replikálta azt. Korábbi sorozatok szerint ez a technológia még nem létezik a XXIII. században, viszont az ételek esetében elhangzik a „food synthesizer” kifejezés is, így feltételezhetően nem replikáció történt.
- Jól láttam, hogy Saru sót öntött a teájába, vagy csak a kellékes lőtt túl a célon? :-)
- Lorca térképéből az is megállapítható, hogy a föderációs-klingon határ teljesen a Béta-kvadránsban helyezkedik el. Egyes térképek szerint az Alfa- és a Béta-kvadráns határa a Föld naprendszeréhez közel fekszik, valamint a Star Trek Into Darkness szerint is a Qo’noS a Béta-kvadránsban van, viszont ez némileg ellentmond annak, hogy a klingonokat többször is Alfa-kvadránsbeliként említik. De az is lehet, hogy az itt látható határ nem egyezik majd a háború utáni TOS-éra Semleges Zónájával, illetve a TNG-beli határvidékkel.
- Burnham kézbe kap egy sárga, lapos adatlemezt, ami nagyon hasonlít a TOS-ban használt "floppy"-lemezekre, de itt a színe átlátszó sárga, nem pedig virító citromszínű.
- Burnham „gombás utazása” alatt több kölönböző helyet látunk felvillanni, kissé felturbózva. Ezek:
- Az obeliszk az Amerinden (TOS: „The Paradise Syndrome”)
- A 11-es Csillagbázis (TOS: „The Menagerie”, „Court Martial”)
- A bányászkolónia a Janus VI-on (TOS: „Devil in the Dark”)
- Lorca megemlíti a Romulust is, ami a Romulán Csillagbirodalom anyabolygója, akikről később majd sok mindent meg fogunk tudni. Viszont a kronológia ezen a pontján a Föderációban senki nem látott még romulánt (vagy legalábbis meghalt, mielőtt elmondhatta volna), így aztán a Romulus kinézetéről sem tudhat senki (lásd: TOS: „The Balance of Terror”).
- Érdemes megfigyelni Lorca mimikáját az első jelenetében Burnhammel. Ugyanis minden alkalommal, amikor hazudik, nem néz Burnhamre. Nem néz rá, amikor a szemsérüléséről beszél. Nem néz rá, amikor azt állítja, az utaslistán látta a nevét. Akkor sem, amikor azt állítja, három nap kitakarítani a kompot. (Az, hogy hazudik, csak később derül ki az epizódban.) Viszont amikor arról beszél, hogy mit tud Burnhamről, mi a küldetése és mire fogja használni, folyamatosan a szemébe néz. (A fórumozóban, aki ezt felfedezte, valószínűleg egy Sherlock Holmes veszett el.)
- Spóra-hajtómű: ez megint vékony jeges terület. Ha ez a technika ekkora ász, a későbbi sorozatokban miért nem hallottunk róla? Lehet, hogy ez akkor azt jelenti, hogy ez a kísérleti technológia nem fog beválni. Spórák különös mellékhatásairól pedig már hallottunk a TOS-ban is ("This Side of Paradise").
- Micsoda költséghatékonyság! A Glenn fedélzetén játszódó ijesztgetős jelenetekben fel tudták használni a selejtes klingon jelmezeket is...
- „Fekete riadó”, feltélezhető black-ops műveletek, paranoiás, bizalmatlan tisztek... Emelje fel a kezét, aki szerint valami nagyon nem stimmel a Discovery-n!
- Ha Lorcának fegyverre van szüksége a klingonok ellen, hát ott ül egy az asztalon...
Értékelés:
Ez a rész gyakorlatilag egy második pilot. Immár teljesen világos, hogy az előző rész(ek) csak az alapkonfliktust és a főszereplő karakterét mutatták be, de ha valaki arra várt, hogy visszatérünk a bevált Star Trek-formulához, csalódni fog. A Discovery fedélzetén sem kapjuk meg a jól megszokott családias hangulatot, sőt, kifejezetten ellenségesek a főszereplővel szemben. És ez nemcsak a karakter múltjának köszönhető, a hajón is nagy furcsák a viszonyok. Nem vagyok biztos benne, hogy lehet-e egy Section 31 (vagy ahhoz hasonló) hajót megtenni főszereplőnek egy Star Trek-sorozatban. Epizódszereplőként, színesítésként megfelelnek, de gyakorlatilag az ő feladatuk az, hogy elárulják a Föderáció (és a Star Trek-sorozatok) ideáljait. És mivel az írók sorozatosan utalásokat tesznek a kánonra, gondolom, hogy ezzel ők is tisztában vannak.
Ha valaminek, hát egy Star Trek-sorozatnak nem kéne ennyire sötét hangulatúnak lennie. Az új karakterek viszont (Lorca, Landry, Stemets és a cuki Tilly) érdekesnek tűnnek. Sokat segítene, ha jobban megérthetnénk cselekedeteik mozgatórugóit, de mivel a sorozat mélyebben szerializáltnak tűnik, mint eddig bármelyik Trek, és egyenlőre csak az első fejezetet kaptuk meg, erre még nem került sor. Viszont kíváncsian várom.